BAKIRKÖY’DE LEYLA GENCER OPERA VE SANAT MERKEZİ AÇILDI

17 Mart 2014 Pazartesi 14:00

Bakırköy Belediyesi tarafından 14 ayda yapılan Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi CHP(Cumhuriyet Halk Partisi) Eski Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, İstanbul Milletvekilleri Süleyman Çelebi, Ferit Mevlüt Aslanoğlu,Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, Bakırköy Belediye Başkan Adayları ve sanatseverlerin yoğun katılımıyla hizmete açıldı.

BAKIRKÖY'DE LEYLA GENCER OPERA VE SANAT MERKEZİ AÇILDI

 Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nin 1.54 kişilik ana salona sahip olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen merkezle ilgili şu bilgileri verdi: Son yüzyılın en önemli sopranolarından biri olan Leyla Gencer’in adını verdiğimiz Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi 1.054 kişilik ana salona sahip.  Ana salonda  391 metrekarelik bir döner sahne mevcut. Salonun yüksekliği 24 metre. Merkezde operanın yanı sıra tiyatro, müzik dinletileri, simültane tercüme odaları bulunduğu için uluslararası toplantılarda yapılabilecek. Merkezin dış cephesinde ayrıca çok büyük ekran bulunuyor. Bu yolla bahçe yazlık sinema olarak da kullanılabilecek. Ayrıca çok kalabalık programlarda dışarıda kalan misafirler ekrandan içerideki etkinliği takip edebilecekler. Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’ndeki salonumuzun en büyük özelliklerinden biri de Avrupa’da bile pek örneğini göremeyeceğiniz kusursuz akustik sistemine sahip olmasıdır. Merkezin bahçesinde Bihrat Mavitan ve Ümit Öztürk’ün yaptığı Leyla Gencer Heykeli de bulunuyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı bünyesindeki Leyla Gencer’in kişisel eşyalarının bulunduğu Leyla Gencer Müzesi de kısa bir süre sonra sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Müzede şu an Leyla Gencer fotoğraflarından oluşan bir sergi var. Ayrıca merkezin üst katında 120 çocuk kapasiteli Adile Naşit Çocuk Evimizde var.

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen yaptığı konuşmada 10 yıllık dönemde Bakırköy’de hayallerini gerçekleştirdiğini belirterek şunları söyledi: 10 yıl önce şu an salonda bulunan CHP Genel Başkanım Deniz Baykal’ın önerisiyle Bakırköy’de aday oldum ve seçimleri kazanarak belediye başkanlığı sürecim başladı ve 10 yılda pek çok hayalimi gerçekleştirdim. Benim  hayallerim vardı. Neydi hayallerim; Bakırköy’e opera binası kazandırmaktı, kimsenin yatağa aç girmediği bir Bakırköy’dü, çocuk ağız ve diş sağlığı merkeziydi, son teknoloji ile donatılmış bir tıp merkeziydi, sanat evi ve kent müzesiydi, 100 bin metrekarelik botanik parktı, büyük bir spor ve yaşam kompleksiydi, Türkiye’nin her yerinde geçerli acil sağlık hizmetiydi ve daha pek çoklarıydı. Belediye Başkanı olmadan önce Türkiye’nin çok önemli firmalarında yöneticilik yapmıştım, üstelik bu firmalar belediye bütçesinin onlarca,yüzlerce katı bütçeli firmalardı ama belediye başkanı olarak hayallerimi gerçekleştirmenin tadı gerçekten çok ayrı. Bugün sizin için açılan bu perdeyle benim belediye başkanlığım için kapanıyor. Ben hakkımı sizlere helal ediyorum. Biz işçisinden memuruna kadar bütün ekibimle elimizden geleni yaptık. Algı değil hizmet ürettik. 10 yıllık başkanlığım dönemim benim en güzel yıllarımdı. Benden sonra gelecek olanların da verdiğim hizmetlere devam edeceğine inanıyorum. 10 yıl boyunca ne yaptıysak sizlerin desteklerinizle yaptık. Teşekkürler Bakırköy.

Açılışta modern dans gösterilerinin yanı sıra Andrew Lloyd Webber’in Operadki Hayalet müzikalinden ve Wolfgang Amadeus Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma operasından bölümler izlendi.

Yorum Gönder

@name x